Viskas apie chip tiuningą (galios didinimą)
Mūsų amžius yra elektronikos ir naujų technologijų vystymosi šimtmetis. Šiandien kiekvienas iš mūsų turi išmanųjį telefoną, planšetinį kompiuterį, žaidimų konsolę, nešiojamąjį kompiuterį, muzikos grotuvą ir daugybę kitų įrenginių. Elektroninės technologijos supa mus visur. Taigi, kodėl nepradėjus vairuoti elektroninių automobilių? Kaip ten bebūtų, žodis „chip tiuningas“ vis dažniau pasigirsta iš vairuotojų lūpų. Tačiau ne visi gali paaiškinti, kas tai yra.
Kas yra chip tiuningas?
Norėdami geriau suprasti, kas yra chip tiuningas, atliksime šiuos veiksmus. Pažvelkite į kompiuterį, esantį priešais jus. Jame yra daug detalių, kurių kiekviena atskirai jums neduos jokios naudos arba visai jokios naudos. Kitas dalykas, jei jos yra sujungtos viena su kita naudojant specialią programą – operacinę sistemą. Būtent tada visos dalys veiks kartu, realizuojant įvairiausias kompiuterio galimybes.
Tas pats principas taikomas ir moderniajame automobilyje, susidedančiame iš daugelio komponentų ir mazgų. Dauguma šių įrenginių yra elektroniniai prietaisai arba mechanizmai, kurie yra valdomi elektroniniu būdu. Akivaizdu, kad tinkamam veikimui reikalingas kompiuteris. Ir šis kompiuteris yra automobilyje, tik jis vadinamas elektroniniu valdymo bloku arba ECU (angl. Engine Control Unit).
ECU, kaip ir kompiuteryje, yra speciali programa, kuri yra ne kas kita, kaip operacinė sistema. Jos pagrindinė užduotis yra valdyti variklį. Taigi, sklandžiai priėjome prie atsakymo į pagrindinį klausimą. Chip tiuningas yra automobilio eksploatacinių savybių pagerinimas, naudojant aukštos kokybės valdymo bloko derinimą.
Kokia chip tiuningo nauda?
Naudojant chip tiuningą, galima padidinti variklio galią ir sukimo momentą, pagerinti automobilio manevringumą. Be to, galima pasiekti mažesnes degalų sąnaudas ir padidinti maksimalų greitį. Svarbu pažymėti, kad jei nuspręsite bet kokiu būdu modifikuoti variklį, pavyzdžiui, sumontuoti kompresorių ar pakeisti purkštukus, negalite apsieiti be ECU perprogramavimo.
Kokį variklį galima čipuoti, o kokį – ne?
Jeigu variklis su natūraliu įsiurbimu yra po gaubtu, chip tiuningas bus tikras pinigų švaistymas. Kodėl taip yra? Faktas yra tas, kad variklio galia po derinimo padidės vidutiniškai 5%. Praktikoje pastebėti tokį minimalų skirtumą yra itin sudėtinga. Bet jei variklis yra su turbina ar dyzelinis, galima jus pasveikinti – chip tiuningas galės padidinti variklio galią net 45-50%.
Kodėl gamintojas iš karto neišleidžia automobilio su galingu varikliu?
Šis klausimas iškyla perskaičius viską, kas parašyta aukščiau. Esmė ta, kad „chipuotu“ automobilių gamyba yra labai brangi. To priežastis yra didelė valdymo bloko perprogramavimo programų kaina. Be to, net jei imsime vieno gamintojo blokus, jie vis tiek skirsis pagal veikimą užtikrinančios programos modelį ir versiją. Tik didelis finansinis monstras gali sau leisti turėti 8000 ar daugiau derinimo programinės įrangos variantų.
Gamintojas turi dar vieną priežastį nechipuoti variklių – tai daroma siekiant sumažinti anglies dioksido išmetimą į atmosferą ir tuo pačiu sumažinti aplinkos ekologijos mokestį. Nemanykite, kad po chip tiuningo įdiegimo automobilyje smarkiai padidės kenksmingų dujų emisija. Naudojant gerą ir kokybišką kurą, tai neįvyks.
Kaip atliekamas chip tiuningas?
Prisiminkite, kad mikroschemų derinimas yra elektroninių prietaisų ir mechanizmų veikimo reguliavimas keičiant elektroninio valdymo bloko nustatymus. Pirma, automobilis diagnozuojamas ir pašalinami galimi gedimai. Tada einama tiesiogiai prie chip tiuningo derinimo. Meistras gamyklinėse programose ieško tos, kuri yra atsakinga už variklio parametrus, ir tinkamai ją pakoreguoja.
ECU yra glaudžiai susijęs su daugeliu kitų įrenginių ir sistemų. Todėl, pakoregavus valdymo bloką, dažnai reikės koreguoti ir pavarų dėžės veikimą. Tai sukelia tam tikrų sunkumų, o kartais tai visai neįmanoma, jei automobilyje yra apie 80 sujungtų blokų, kaip, pavyzdžiui, BMW 7 serijoje. Chip tiuningo kaina priklauso nuo automobilio charakteristikų ir serviso, kuriame bus atliekamas derinimas.
Pagrindinis chip tiuningo privalumas
Pagrindinis privalumas yra galimybė padidinti variklio galią, tuo pačiu sumažinant degalų sąnaudas.
Reikšmingas chip tiuningo trūkumas
Atminkite, kad čipuotas variklis praranda gamyklinę garantiją. Nemanykite, kad niekas nepastebės jūsų įsikišimo į gamyklinę programinę įrangą. Šiandien daugelis įmonių naudoja specialius įrankius, kurie leidžia greitai rasti visus standartinių nustatymų pakeitimus. Ar atlikti chip tiuningą, ar ne – nuspręskite patys. Turime tik priminti, kad variklio ištekliai daugiausia priklauso nuo eksploatavimo sąlygų ir vairavimo stiliaus, o ne nuo jo nustatymų.